Egy kedves gimnazista ismerősöm megkért, hogy mondjam el neki, hogyan motiváltam magam, hogy leküzdjem a lustaságot, amikor olyan idős voltam, mint Ő most.
Erre nekem egy egyetemi vizsgára való felkészülésem ugrott be azonnal, ami nem áll még távol a középiskolától (másodéves voltam).
Egy nagyon-nagyon nehéz vizsgára (kvantumfizika) kellett felkészülnöm, az egyik legszigorúbb tanárnál, amelyre 4 napom volt, hiszen a vizsgaidőszakban be kell osztani a rendelkezésre álló időbe a többi vizsgát is.
Hát, nem éppen olvasmányos, könnyen tanulható anyag volt, ráadásul mindenféle ábrát, képletet is meg kellett jegyezni (az ábra még csak hagyján).
Nos, hogy elérjem, hogy üljek a fenekemen és kitartóan tanuljak akkor is, ha nem érdekel 1-1 rész, az étellel motiváltam magam, ebben az esetben.
Na nem úgy, hogy közben ettem, hanem az volt a jutalom.
Kitűztem magam elé a célt, hogy x db tételt kell kidolgoznom és utána fogok enni. Ha ez túl gyorsan megvolt, hozzá csaptam még pár tételt. Ha lendületben voltam, hozzácsaptam még párat (persze közben ott ültem éhesen). Ezt olyan kitartóan sikerült csinálnom, hogy bár kevés volt az idő, 4 nap alatt kidolgoztam minden tételt és párszor még sikerült átolvasni is – és fogytam 3 kg-t!
Ezzel nem azt akarom mondani, hogy így kell csinálni. Ez egy példa arra, hogy hogyan lehet kitartásra szoktatni magunkat egy fontos cél elérése érdekében. Úgy tudjuk motiválni magunkat, hogy a cél eléréséhez vezető útra tűzzünk ki az egyes lépésekhez, fázisokhoz, feladatokhoz jutalmakat magunknak.
Aztán ahogy én is csináltam, időközben lehet növelni a tétet, nehezíteni a feladatot, ha látod, hogy képes vagy rá.
Mindig ambiciózus célokat kell kitűznünk magunk elé, amelyek eléréséhez erőfeszítést kell tennünk, mert csak ekkor fogunk fejlődni, csak az ilyen szintű célok motiváló hatásúak, amelyek legalább kicsit kibillentenek a komfortzónánkból, feszegetik a határainkat.
1. Döntsd el, mit akarsz elérni
2. Tervezd meg a lépéseket – és a lépések elérésekor adott jutalmakat
3. Fókuszálj a célra – ne hagyd magad eltéríteni, tegyél érte
4. Így el fogod érni a kitűzött célt
Mostanában sokszor emlegetik Steve Jobs “Stay hungry, stay foolish” mondását, amely magyarul: “Maradj éhes, maradj bolond.”
Nos, én erre a fenti példa szerint, ha nem is átvitt értelemben, magamtól rájöttem 🙂
Te mire jöttél már rá magadtól?
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: